### Global Statistics

All countries
347,433,548
Confirmed
Updated on January 22, 2022 2:20 pm
All countries
274,742,585
Recovered
Updated on January 22, 2022 2:20 pm
All countries
5,605,259
Deaths
Updated on January 22, 2022 2:20 pm

# A and B Entered into a Partnership Investing Rs. 16000 and Rs. 12000 Respectively. After 3 Months, A Withdraw Rs. 5000 while B Invested Rs. 5000 More. After 3 more Months, C Joins the Business with a Capital Rs. 21000. The Share of B Exceeds that of C, out of Total Profit of Rs. 26400 after One Year by?

### Computer MCQs Series for PPSC, FPSC – Most Repeated MCQs | Set 4

What are you looking for? Let’s dig in quickly

## Explanation

A and B entered a partnership investing Rs. 16000 and Rs. 12000 respectively.

• A withdraw Rs. 5000, after 3 months.
• B invested Rs. 5000 more, after 3 months.
•  C joins the business with a capital Rs. 21000, after 3 more months.

First, we’ll calculate A and B’s investment for first 3 months (16000 x 3 = 48000 and 12000 x 3 = 36000).

After months; A withdraws 5000 (16000 – 5000 = 11000) and B invests 5000 more (12000 + 5000 = 17000). Now investment of A and B for rest of the year (11000 x 9 = 99000 and 17000 x 9 = 153000).

So, total investment of A and B for 12 months (48000 + 99000 = 147000 and 36000 + 153000 = 189000).

After 6 months, C joins with capital of 21000 (21000 x 6 = 126000)

As, the ratio of profit equals the ratio of investment (A : B : C = 147000 : 189000 : 126000 and it would be reduced in its lowest form).

• B’s share in profit = (B’s ratio of investment x total profit)/total ratio
• C’s share in profit = (C’s ratio of investment x total profit)/total ratio
• Share of B exceeds that of C = B’s share in profit – C’s share in profit

## To Find

Share of B exceeds that of C = ?

## Solution

Investment of A for first 3 months = 16000 x 3 = 48000

Investment of B for first 3 months = 12000 x 3 = 36000

A withdraws 5000 after 3 months = 16000 – 5000 = 11000

Investment of A for next 9 months = 11000 x 9 = 99000

• Total investment of A for 12 months = 48000 + 99000 = 147000

B invested 5000 more after 3 months when A withdraws 5000 = 12000 + 5000 = 17000

Investment of B for next 9 months = 17000 x 9 = 153000

• Total investment of B for 12 months = 36000 + 153000 = 189000
• C joins after 6 months with a capital of 21000 = 21000 x 6 = 126000

Now;

A : B : C = 147000 : 189000 : 126000

A : B : C = 147 : 189 : 126     (and 147 + 189 + 126 = 462)

Total profit = 26400

B’s share in profit = (189 x 26400)/462 = 10800

C’s share in profit =  (126 x 26400)/462 = 7200

Share of B exceeds that of C = 10800 – 7200 = Rs. 3600 answer

## Conclusion

A and B entered a partnership investing Rs. 16000 and Rs. 12000 respectively. After 3 months, A withdraw Rs. 5000 while B invested Rs. 5000 more. After 3 more months, C joins the business with a capital Rs. 21000. The share of B exceeds that of C, out of total profit of Rs. 26400 after one year by is Rs. 3600.

### Computer MCQs Series for PPSC, FPSC – Most Repeated MCQs | Set 6

error: Content is protected !!